KOPLIMÄE MAHETALU KUTSUB KÜLLA

IMGP7708VEEB

Saaremaa praamil turistidele mõeldud brośüüre silmitsedes märkasime üht huvitavat mahetalu, kus kasvab vili ja jahu jahvatatakse ehtsate kividega. Külla kutse võtsid lapsed vaimustusega vastu, mistõttu sättisime auto maabudes Pöide valla poole veerema.

Tallu jõudes tervitab meid vihm ja soojalt naeratav peremees. Ringkäiku alustame kauni Hispaanialiku oru pervel asetseva põllu veerelt, et tutvuda imelise tatra taimega. Ilus roosakate õitega taim on toiduks sobilik kohe kui lehed mullast välja tulnud. Roheline sobib hästi salatisse esimeseks vitamiiniks, õied kosutavaks teeks. Maitselt on taim kergelt hapukas, meenutades oblikat. Õied pakuvad lisaks ka silmailu, mistõttu sobivad hästi koduaia peenrasse. Tatar alustab õitsemist kaks nädalat peale istutamist ning õisi jagub kuni hilissügiseni. Seda kavatseme järgmisel aastal enda peenramaal kindlasti proovida.

Tatraga tutvus tehtud, suundume tootmisruumi. Üllatav oli, et kogu tootmine mahub üsna tagasihoidliku pinna peale. Ja masinaidki on kasutuses vaid kaks – puhastamiseks ja jahvatamiseks. Koplimäe mahetalu kasutab jahvatamiseks ehtsat kiviveskit. Tööstuslikuga võrreldes võimaldab kiviga jahvatamine säilitada madalat temperatuuri, mistõttu säilivad teraviljas olevad vitamiinid ja mineraalid.

Uudistootena avastasime enda jaoks rukki manna, mis pidavat lisaks maitsvale ja toitvale hommikusöögile olema ka väga hea vahend paneerimiseks. Proovisime hiljem kodus järgi ning tõepoolest lest sai endale mõnusa krõmpsu kesta.

Veskist väljudes naeratab meile pilve vahelt välja pugenud päike. Peremees pakub kohvi ja tatrateed. Perepoeg aga küpsetas meile särasilmil kuldkollaseid pannkooke, mis jäätise ja koduse vaarikamoosiga maitsesid lihtsalt oivaliselt.

Tagasi autosse istume rõõmsas meeleolus, rind soojadest tunnetest puhevil.

buckwheat-flower_24 - Copy IMGP7701VEEB

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s